Ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce

2016 11 pomorOgniska afrykańskiego pomoru świń od dwóch lat odnotowuje się także w Polsce. W sierpniu na Podlasiu zidentyfikowano kolejne chore zwierzęta.

Afrykański pomór świń (ASF) to choroba wirusowa. Nie ma na nią ani szczepionki, ani lekarstwa. Wirus jest odporny na niskie oraz wysokie temperatury. Leczenie jest zabronione z uwagi na wysokie ryzyko zarażenia. Jedyną skuteczną metodą walki jest kwarantanna i ścisłe przestrzeganie przepisów sanitarnych oraz eksterminacja i utylizacja zarażonych zwierząt.

2016 11 suponWirus przywędrował do Polski z Białorusi i Rosji. Kiedy w 2011 roku odkryto skupiska zarażonych zwierząt w krajach sąsiadujących, na polskich przejściach granicznych umieszczono maty do dezynfekcji. Polskie służby celne – w celach zapobiegawczych - konfiskują środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego. Prowadzą także intensywną akcję informacyjną.

Komisja Europejska - w związku z nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń - zwiększyła w Polsce strefę, w której od 12 sierpnia obowiązują zaostrzone rygory. Utworzono tzw. obszar ochronny. W województwie lubelskim strefa obejmuje: gminę Hanna w powiecie włodawskim, w powiecie bialskim gminy: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Terespol z miastem Terespol, Piszczac, Kodeń, Tuczna, Sławatycze i Sosnówka.

W związku z zaostrzonymi przepisami oraz w sytuacji kontaktu z potencjalnymi źródłami zagrożenia rekomendujemy indywidualne zestawy ochrony biologicznej. Ich termin przydatności jest długi (5 lat od daty produkcji). Są łatwe w przechowywaniu ze względu na małą wagę i wymiary. Pakiety są przygotowane według aktualnych wytycznych WHO oraz Głównego Inspektora Sanitarnego RP.

Zapraszamy do zakupów w hurtowniach oraz na www.esklep.supon.pl.

2016 11 pomor


wroc 2

ue

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.